Haber

Belçika’da halkın yüzde 76’sı mevcut hükümetten memnun değil

Belçika’da gelecek yıl yapılacak federal seçimler öncesinde yapılan bir anket, nüfusun yüzde 76’sının mevcut hükümetten memnun olmadığını ortaya koydu.

Belçika’nın önde gelen medya kuruluşları ve Ipsos araştırma şirketi, gelecek yıl yapılacak federal seçimler için anket yaptı.

Ankete katılanların yüzde 76’sı, Flaman Açık Vld partisinden Alexander de Croo liderliğindeki 7 partili koalisyon hükümetinden memnun olmadıklarını bildirdi.

Yüzde 60’ı de Croo’nun başbakan olarak kalmasını istemediklerini söyledi.

Yerel basın, memnuniyetsizliğin nedeninin özellikle geçen yıl rekor düzeyde yüksek seyreden enflasyon ve yüksek hayat pahalılığı olduğunu, bunun temel nedeninin ise elektrik fiyatlarındaki artış olduğunu yazdı.

Öte yandan anketin bir diğer bulgusu da aşırı sağ ve aşırı solun yaklaşan federal seçimlerde belirleyici unsur olarak öne çıkacağı yönünde oldu.

Buna bağlı olarak Flaman bölgesinde aşırı sağcı Vlaams Belang ve Brüksel ile Fransızca konuşulan Valon bölgesinde aşırı sol İşçi Partisi (PTB) güç kazanıyor.

Mevcut koalisyon, sosyalistler, liberaller, Hıristiyan demokratlar ve çevreciler dahil olmak üzere daha merkezci partilerden oluşuyor.

Belçika, Mayıs 2019’da yapılan seçimlerin ardından yaklaşık 500 gün hükümetsiz kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu