Teknoloji

İkinci el araç piyasası altın çağını yaşıyor

2023 yılının ilk günlerinde ikinci el otomobil piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Oto bayileri, 2 aydır süren durgunluğun 2022’nin sonlarına yaklaşırken yerini yoğun bir talebe bıraktığını söyledi.

Vatandaşların ikinci el araç sayısını artırma telaşı ve piyasada yeni araç bulamama durumu 2. el araç talebini oluşturdu.

Fiyatlar yükselmeye devam ediyor

Arz sorununun devam etmesi ve ikinci el otomobile olan talebin artması, yeni yılla birlikte ikinci el otomobil fiyatlarını ortalama yüzde 15 artırdı.

İkinci el araç bilgi analiz ve fiyatlama şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

Şu anda ciddi bir talep patlaması var. Memur ve emeklilere yapılan yüzde 30’luk zam, ek gösterge artışı ve asgari ücrete yapılan yüzde 55’lik zam bunda büyük rol oynuyor. Ücretler arttıkça talep arttı. Talep ve araç teminindeki zorluk, ikinci el otomobil fiyatlarını yaklaşık yüzde 15 oranında artırdı.

Araçtaki bu fiyat artışına rağmen ikinci el piyasası son 3 yılın en hareketli dönemini yaşıyor. Bu fırsatı değerlendiren kanunsuzlar piyasanın üzerinde yüksek fiyatlar yani köpük belirliyorlar. Bu yıl 850 bin sıfır, 6,5 milyon ikinci el satış olacağını tahmin ediyoruz.

sarayduzu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu