Haber

Yunanistan’daki casusluk skandalına soruşturma talebi

Yunanistan’da muhalefetteki Panhellenik Sosyalist Hareket Partisi’nin (PASOK) lideri Nikos Andrulakis, Yunanistan Yüksek Mahkemesi’ne (Areios Pagos) sunduğu dilekçede, “telefon dinleme skandalı”nda “predator” adlı casus programının kullanıldığını belirtti. Yunanistan’daki siyasetçi ve gazetecilerin ve Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın telefonları izlendi. (EYP) arasındaki bağlantının araştırılmasını istedi.

Andrulakis, açıklamasında Yargıtay’a başvurduğunu belirterek, “Predator” casus yazılım programının amaçlarının IED’nin izlediği amaçlarla karşılaştırılmasını talep etti.

Andrulakis, “Telefon dinlemenin gerçekleştiği ortak merkez nihayet ortaya çıksın” dedi. söz konusu.

Andrulakis, eğer gerçekten skandala ışık tutulmak isteniyorsa bu karşılaştırmanın yapılarak Yunan Parlamentosu ve halkın bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Bir Avrupa ülkesinde bağımsız kurumları temsil edenleri tehdit eden karanlık bir arka planın olması düşünülemez.”

Yunanistan’daki telefon dinleme skandalı, 2022 yılında Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda “Predator” adlı casus yazılım programının tespit edilmesiyle gündeme gelmişti.

Yunan basınında yer alan haberlerde, eski Başbakan Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve iş adamının telefonlarının “kaydedildiği” iddia edildi. “.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu