Ekonomi

Avrupa, startuplar için yapay zeka destek merkezi kuruyor

Yapay zeka (AI) teknolojisinin kullanımını ilerletmek amacıyla Avrupa Konseyi, yeni girişimleri desteklemek için yeni bir girişim başlattı. Yapay Zeka Fabrikaları adı verilen bu girişim, yapay zekaya odaklanan işletmeler ve araştırmacılar için tek adres olmayı ve onlara özel üstün bilgisayarlara erişim sağlamayı hedefliyor. Çarşamba günü duyurulan girişim, büyük ölçekli yapay zeka modellerinin geliştirilmesini, test edilmesini ve doğrulanmasını kolaylaştırmak için tasarlandı.

Avrupa Birliği kendisini küresel yapay zeka ortamında ABD ve Çin ile rekabet eden rekabetçi bir güç olarak konumlandırıyor. Yapay Zeka Fabrikaları, bilgi işlem gücü, veriler, algoritmalar ve yetenek dahil olmak üzere yapay zeka inovasyonu için gerekli araçları sağlayan bir kaynak merkezi olarak hizmet verecek. Bu atılım, Microsoft’un geçen ay AB ülkeleri ile yasa yapıcılar arasında yaptığı toplantının ardından geldi (NASDAQ: MSFT) ve Google (NASDAQ: GoogleBard of ) tarafından desteklenenler gibi güçlü yapay zeka modelleri için dönüm noktası niteliğindeki kuralları belirleyen bir anlaşmayı hızla takip etti.

AB endüstri şefi Thierry Breton, Yapay Zeka Fabrikalarının değerini vurgulayarak şunları söyledi: “Bugün, yapay zeka için ‘hammaddeleri’ (bilgi işlem gücü, veriler, algoritmalar ve yetenek) bir araya getiren Yapay Zeka Fabrikalarının açılışını duyuruyoruz.” Bu girişim, Avrupa’nın teknolojik büyümeyi artırma ve yapay zeka sektörünün startup ekosistemini destekleme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

gaziemir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu